Długi czy krótki samochód – który jest bezpieczniejszy?

Długi samochód jest bezpieczniejszy podczas wypadku niż krótki, ponieważ długie samochody mają dłuższą „strefę zgniotu”, czyli obszar samochodu, który pochłania energię podczas uderzenia. Kiedy więc dojdzie do zderzenia dwóch samochodów, dłuższy samochód zgniata więcej, a jego pasażerowie odczuwają mniejsze przyspieszenie i opóźnienie.

Sposób pomiaru strefy zgniotu polega na użyciu manekinów testowych. Manekin jest umieszczany w samochodzie i jego kości są łamane przez akcelerometry, gdy samochód uderza w ścianę z bloków. Celem jest upewnienie się, że kości manekina złamią się tylko raz, tak aby pochłonąć maksymalną ilość energii. W ten sposób ludzie w prawdziwym życiu będą mieli mniejszą szansę na złamanie kości, jeśli dojdzie do wypadku. Jeśli jesteś wyższy lub cięższy, prawdopodobnie potrzebujesz więcej czasu, aby twoje ciało wchłonęło tę samą ilość energii, co ktoś, kto jest niższy lub lżejszy. Otyły manekin spowolniłby twoje ciało jeszcze bardziej niż manekin o średniej wadze, więc wysokie i ciężkie osoby doświadczyłyby jeszcze większej siły podczas wypadku.

Krótkie samochody nie mają również dużych stref zgniotu, ponieważ w kabinie pasażerskiej jest mniej miejsca na pochłonięcie energii z wypadku. Jeśli więc jedziesz w krótkim samochodzie, oznacza to, że szybciej odczujesz uderzenie. Więcej na temat motoryzacji znajdziesz na stronie https://tuningster.pl/ .