Wełna czesankowa

Źródło: https://mimotek.pl/

Czym jest wełna czesankowa i jakie są jej właściwości?

Wełna czesankowa powstaje z okrywy owiec, w tym między innymi z runa merynosów australijskich. Surowiec przypomina swoim wyglądem sznur, ponieważ tworzy go wiele włókien splecionych ze sobą równolegle. Gruby materiał przechodzi przez staranny proces obróbki. Po wstępnym gręplowaniu włókna poddawane są czesaniu specjalnymi szczotkami, a następnie układa się je równolegle do siebie. Przędza wygląda na gładką i delikatną, a ze względu na swoją dużą grubość przypomina sznur. Mimo to włókno uznawane jest za dekoracyjne, dlatego wykorzystuje się je m.in. do tworzenia rękodzieła.

Właściwości

Właściwości wełny czesankowej są szeroko opisywane i można zaliczyć do nich przede wszystkim wysokie walory estetyczne. Materiał wygląda na miękki i przyjemny w dotyku. W rzeczywistości niezwykle delikatnie obchodzi się ze skórą i nie podrażnia nawet najbardziej wrażliwej cery. Puszyste włókna świetnie zatrzymują ciepło. Jednocześnie na uwagę zasługują aspekty higieniczne. Rękodzieła z wełny nie potrzebują prania dla zachowania ich czystości. Włókna odporne są bowiem na powstawanie zabrudzeń oraz są nieprzyjazne bakteriom. Sprawia to, że przedmioty wykonane z tej tkaniny na długo zachowują swój świeży wygląd. Ze względu na wysoką podatność na formowanie kształtów, wełna ta wykorzystywana jest do tworzenia biżuterii, akcesoriów dekoracyjnych i zabawek. Surowiec może być obrabiany techniką filcowania, a powstające w ten sposób rękodzieła są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju.

Zalety

Podobnie jak inne typy wełny, również ten rodzaj posiada zestaw wad i zalet. Do walorów włókien zalicza się ich plastyczność i łatwość w formowaniu dowolnych kształtów. Praca z materiałem jest bardzo wdzięczna, dlatego poradzą sobie z nim nawet osoby początkujące. Na uwagę zasługuje jednolita struktura, utworzona dzięki równolegle kładzionym włóknom. Wyroby powstające z tego surowca są estetyczne i służą często za niewielkie ozdoby wnętrz lub dodatki do stylizacji. Cechuje je trwałość oraz słaba podatność na zabrudzenia. Sama przędza jest z kolei lekka i przyjemna w dotyku.