Czy należy ograniczać spożywanie węglowodanów?

Węglowodany są niezbędnym elementem diety człowieka, a ich spożycie zdecydowanie nie powinno być ograniczane. Węglowodany są głównym źródłem naszej energii. Nasze ciała rozkładają węglowodany na glukozę, która jest transportowana w naszym krwiobiegu do różnych komórek, gdzie może być przekształcona w energię. 

Proces ten znany jest jako oddychanie komórkowe i to właśnie on zasila wszystkie funkcje naszego organizmu. Nie należy unikać węglowodanów, ponieważ są one główną grupą żywności (a zatem ważną częścią każdej zbilansowanej diety). Głównym źródłem węglowodanów w diecie są ziarna – chleby, płatki śniadaniowe, makarony, ryż i tym podobne. Te produkty są znane od wieków – nikt nie mówi, że nie ma dla nich miejsca w zdrowej diecie. Ziarna są doskonałym źródłem błonnika, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Ich spożywanie pomoże Ci dłużej pozostać sytym, ureguluje ciśnienie krwi i obniży poziom cholesterolu w Twoim organizmie.

Owoce i warzywa to również główne źródła węglowodanów. Zawierają więcej witamin niż ziarna, ale mniej błonnika; mimo to są istotną częścią zdrowej diety, ponieważ dostarczają nam ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C i K, błonnik, przeciwutleniacze, potas, żelazo, magnez, fosfor, miedź, wapń, witamina B. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://familysports.pl/ .