Jak pielęgnować dziecko po porodzie?

Noworodek

Noworodki są bardzo delikatne, wrażliwe i kruche. Wymagają szczególnej uwagi i opieki, aby zapewnić im bezpieczny i zdrowy rozwój. W ciągu pierwszych dwóch tygodni po urodzeniu, dziecko spędza większość czasu śpiąc. Dziecko nie będzie miało regularnych godzin snu, ponieważ musi być budzone, gdy staje się głodne.

W nocy dziecko powinno być trzymane w łóżeczku obok łóżka matki. Ułatwi to matce zaspokojenie potrzeb dziecka w nocy. W ten sposób karmienie piersią może być kontynuowane z mniejszymi przerwami.

Z czasem dziecko będzie stopniowo wyrabiać sobie rutynę w odniesieniu do godzin jedzenia i spania.

W ciągu dnia umieść dziecko w łóżeczku, gdzie będzie mogło siedzieć prosto i swobodnie rozglądać się. Należy pamiętać, że noworodki nie mają jeszcze dobrej kontroli nad głową i szyją, więc mogą łatwo stoczyć się z pozycji leżącej w niebezpieczne miejsce, takie jak między meblami lub o jakiś przedmiot (np. ścianę). Z tego powodu zachowaj szczególną ostrożność umieszczając noworodka na miękkim materacu lub poduszce, która nie ma wystających krawędzi/narożników/twardych części itp. Upewnij się, że w karetce lub pojeździe mechanicznym zawsze układasz noworodka na plecach. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://momom.pl/ .